Поводом Светског дана архива – 9. јуна, у Архиву Југославије отворена је изложба Југословенско-француски односи 1918–1941. На отварању изложбе говорили су Миладин Милошевић в.д. директора Архива, Здравко Понош, помоћник министра спољних послова Републике Србије и Филип Ситер, отправник послова Амбасаде Француске у Београду. Миладин Милошевић, поздравио је госте истакавши да је Међународни архивски савет основан 9. јуна 1948. године са задатком да обједињује рад архива у свету, да се стара о размени стручних искустава, да покреће, помаже и координира међународну сарадњу у области архивистике. Светски дан архива установљен је на Генералној скупштини МАС-а која је одржана 2007. године у Квебеку, а први пут обележен 2008. године поводом 60-годишњице МАС-а. Истако је значај обележавања овог дана и да га Архив Југославије обележава као вишедеценијски члан А категорије МАС-а.
Помоћник министра иностраних послова Здравко Понош захвалио је ауторима изложбе што су "омогућили да се гости подробније упознају са веома значајним периодом у дипломатским и свеукупним односима Србије и Француске који трају готово 150 година".
Понош је између докумената посвећених билатералној сарадњи две земље скренуо пажњу на Уговор о пријатељском споразумевању Југославије и Француске потписан у Паризу 1927, да би у контексту новог српског опредељења за европске интеграције и процеса чији је основни циљ пуноправно чланство Србије у ЕУ, истакао Споразум о стратешком партнерству између влада двеју земаља потписан априла ове године у Паризу, приликом званичне посете председника Србије Бориса Тадића.
Отправник послова француске Амбасаде у Београду Филип Ситер осврнуо се на успешне и богате билатералне односе две земље и у том контексту такође истакао значај Споразума о стратешком партнерству, изразивши наду да ће се и тај докуменат једнога дана наћи на некој будућој изложби докумената посвећеној српско-француским односима. Ситер је нагласио да је у току реализација специјалних односа предвиђених овим документом.
Уз констатацију да се Француска определила да помогне у области образовања, Ситер је рекао да ових дана полази за Француску 30 нових стипендиста као и да је Париз издвојио додатна средства за наставу француског језика, а све у циљу бољег припремања младих у Србији за европске интеграције.
Отварању изложбе присуствовало је преко 350 гостију, међу којима су били принц Александар Карађорђевић и принцеза Катарина, кнегиња Јелисавета Карађорђевић, чланови дипломатског кора, научни и јавни радници, представници појединих државних институција, колеге из већине архива у Србији, представници медија и други.
Аутори изложбе и каталога су Нада Петровић и др Гојко Маловић, историчари - архивисти у Архиву Југославије. Документа на изложби истражена су у фондовима Архива Југославије и Министарства спољних послова Републике Србије. На изложби се налазе и фотографије француских дипломата које су добијене из Париза захваљујући сарадњи са Француским институтом у Београду.
Изложба ће бити отворена до 15. августа 2011, радним данима од 9 до 16 часова.
FOTOGRAFIJE SA OTVARANjA IZLOŽBE U BEOGRADU
|