Arhiv Jugoslavije priredio je izložbu arhivskih dokumenata Beograd - Otava Diplomatski odnosi od uspostavljanja do danas, povodom obeležavanja 80 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa. Izložba je plod saradnje sa Ambasadom Kanade u Beogradu i Diplomatskim arhivom Ministarstva spoljnih poslova.
Na otvaranju izložbe govorili su: dr Milan Terzić, direktor Arhiva Jugoslavije, Nemanja Starović, državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Republike Srbije; parlamentarni sekretar Ministarstva inostranih poslova Kanade Robert Olifant, kao i ambasador Republike Srbije u Otavi Dejan Ralević, koji su se putem video-veze obratili posetiocima; te Nj. E. gospodin Džajlz Norman, ambasador Kanade u Republici Srbiji, koji je ujedno i otvorio izložbu.
Prisutnima se, u svojstvu domaćina, prvo obratio direktor Arhiva Jugoslavije rekavši da izložbu čine arhivska dokumenta, fotografije i bilateralni ugovori, koji svedoče o kontinuitetu čvrstih veza između Srbije i Kanade. Iako su diplomatski odnosi počeli još 20-ih godina prošlog veka, datumom zvaničnog početka odnosa između Beograda i Otave smatra se 30. maj 1941. godine, kada je datiran Ukaz kralja Petra II, koji govori o odluci da se u Otavi otvori Poslanstvo Kraljevine Jugoslavije. Istakavši da ovo nasleđe počiva na kvalitetnoj osnovi koja nam omogućava da baštinimo sva ona pozitivna iskustva koja su generacije pre nas utemeljile sarađujući u važnim diplomatskim poslovima, Terzić je rekao da geografska udaljenost zemalja kao što su Srbija i Kanada nije bila prepreka da se uspostavi kvalitetna i dobra saradnja.
Državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Republike Srbije Nemanja Starović podsetio je da su naša dva naroda i pre formalnih diplomatskih kontakata povezivale podjednako svetle tradicije, da odnosi Srbije i Kanade, uspostavljeni u vremenima velikih izazova, kada su naši narodi pokazivali hrabrost, jedinstvo i solidarnost u borbi za očuvanje zajedničkih civilizacijskih vrednosti, govore o tome da naše dve zemlje i danas mogu biti istinski saveznici. Ukazao je na kontinuiranu kanadsku podršku srpskom procesu evrointegracija, istakavši da Srbija i Kanada dele svest o neophodnosti očuvanja mira, stabilnosti i bezbednosti, kao i viziju prosperiteta na prostoru Zapadnog Balkana. Gospodin Starović se takođe osvrnuo i na činjenicu da u Kanadi živi brojna srpska dijaspora, koja predstavlja važan integrativni element i direktnu sponu naših dveju država.
Govoreći o tri niti koje povezuju narode dve zemlje Nj.E. Džajlz Norman je kao prvu nit označio imigraciju, jer su u 19. veku doseljenici iz ovog regiona u značajnom broju počeli da pristižu u Kanadu, uspostavljajući tako srpsku dijasporu u toj zemlji, te je istorija ove dijaspore dvostruko duža od 80 godina zvaničnih diplomatskih odnosaa i dijaspora predstavlja osnovu veza između dva naroda koje su obogatile, produbile i ojačale međusobne bilateralne odnose. Kao drugu nit gospodin Norman je istakao da su Srbija i Kanada i u Prvom i u Drugom svetskom ratu bile saveznice, da je Srbija u oba rata pretrpela ogromne gubitke, a da su mnogi Kanađani, učestvujući u savezničkim medicinskim misijama Prvog svetskog rata u ovom regionu, kao i vazduhoplovnim akcijama u Drugom svetskom ratu, sahranjeni na groblju Komonvelta u Beogradu, što svedoči o ulozi Kanade. Prema popisu stanovništva, Kanađana srpskog porekla ima gotovo 100.000 hiljada, mada je taj broj nesumnjivo veći i sa dijasporom iz drugih zemalja i raznih delova sveta, obiljem različitih jezika, religija i kultura čine inkluzivnost, koja još više osnažuje Kanadu, što je treća nit koja spaja ova dva naroda. I kad se pogledaju sve tri niti (imigracija, Evropa, inkluzivnost) vidi se da 80 godina posle uspostavljanja diplomatskih veza, mnoge dimenzija odnosa dve zemlje ostaju iste, čak i izvan onih koje su očigledne i istaknute, kao što su bilateralna i multilateralna saradnja, trgovina i investicije.
Zahvalivši se Arhivu Jugoslavije i Odeljenjima Ministarstva spoljnih poslova na saradnji, kao i trudu koji je uložen u pripremu materijala za izložbu, gospodin Norman je izložbu proglasio otvorenom.
Po otvaranju, gospoda Nemanja Starović i Džajlz Norman razgledali su izložbu. Na postavci, u formi plakata, predstavljeno je 189 dokumenata i fotografija iz fondova i zbirki Arhiva Jugoslavije, Diplomatskog arhiva MSP i Muzeja Jugoslavije, koji govore o najvažnijim događajima iz istorije međusobnih odnosa dveju država.
Izložba će za posetioce biti otvorena do 1. avgusta 2021, svakog radnog dana od 10 do 16 časova.
POSTAVKA IZLOŽBE - PANOI
|