Поводом обележавања Дана сећања на жртве холокауста, геноцида и друге жртве фашизма у Другом светском рату, у Архиву Југославије је отворена изложба ДАВИД УНРАЈХ – ШАМПИОН КОЈИ ЈЕ ИЗАЗВАО ХИТЛЕРА НА ДВОБОЈ, у сарадњи са Амбасадом Словачке Републике у Београду. Ову необичну изложбу, коју је приредио Музеј јеврејске културе из Братиславе, у присуству гостију, представника дипломатског кора у Републици Србији, научних и културних радника, отворила је Њ.Е. госпођа Дагмар Репчекова, амбасадорка Словачке Републике у Републици Србији.
Изложба представља јединствену животну причу Братиславчанина, јеврејског рвача и светског шампиона у тешкој категорији, Давида Унрајха (1907 - 1957), који је између два светска рата одиграо значајну улогу у ублажавању утицаја предстојећег фашизма на јеврејску заједницу у Братислави. Као спортиста и прави шампион, успео је да се супротстави Хитлеровом тоталитарном режиму, чак и после одласка у САД. Материјал за изложбу заснован је на чланцима о Давидовим успешним мечевима, објављиваним у светској штампи, које је сакупио његов брат. Поставка изложбе је конципирана као рвачки ринг са девет информативних паноа причвршћених за ужад ринга и Давидовом фигуром у природној величини.
Допуну целокупне поставке чине још две изложбе – једна говори о словачким споменицима жртвама Другог светског рата, а друга о Словачком националном устанку 1944. године.
Изложбу Словачки споменици жртвама Другог светског рата припремило је Министарство спољних и европских послова Словачке Републике и на њој је приказано десет различитих споменика: на брду Славин изнад Братиславе, у Банској Бистрици – центру Словачког националног устанка, код Дукле – где су се водиле најтеже борбе за ослобођење словачке територије од нациста, у селу Немецка – где су немачки нацисти у јануару 1945. године убили неколико стотина цивила. (У току Другог светског рата, у целој Чехословачкој, према подацима Војног историјског завода, укупно је страдало између 350-360.000 становника: у концентрационим логорима око 235.000, од чега је 149.000 јеврејског порекла. Из Словачке је било депортовано 109.000 људи, без судског решења погубљено око 10.000. Број палих бораца војних и партизанских јединица износи око 12.000, док је у ваздушним нападима животе изгубило 7.000 људи. Нацистички напад на Словачку однео је више од 10.000 живота и током прогона партизана било је спаљено 90 села у Чешкој и Словачкој).
Изложбу Словачки национални устанак приредило је Министарство спољних и европских послова Словачке Републике у сарадњи са Музејом Словачког националног устанка из Банске Бистрице. Оружана борба Словака и националних мањина против нацизма била је и борба за словачку националну егзистенцију. Испољен је истински патриотизам и солидарност са антифашистичким покретом других европских народа. Изложба се састоји од петнаест плаката на којима је приказана подела прве Чехословачке, покрет чехословачког политичког отпора у иностранству, активности Словачког националног савета, настанак словачке армије, улога партизана или живот на непријатељској територији.
Изложбена поставка ће за посетиоце бити отворена сваког радног дана, до 10. маја 2019. године.